|
Wysłany: Sob 16:30, 22 Gru 2007
|
"Pieniądze szczęścia nie dają"
Może i nie, ale dzięki nim "przysłowiowe szczęście" da się zrealizować.
Osoby zajmujące różne miejsce w hierarchii społecznej posługują się pieniędzmi różnej wartości. Chłopstwo handluje głównie towarami, wymieniając się za to, czego potrzebują, i płacą podatki w ziarnie oraz serze. Poszukiwacze Przygód i Łowcy Nagród należą do niewielkiej grupy osób, które regularnie robią zakupy za pomocą monet. Szlachta handluje głównie aktami prawnymi, takimi jak prawo do kopalni, portu, czy folwarku, albo za pomocą sztabek złota, licząc je nie w monetach, lecz kilogramach.
_________________
Najczęściej używaną monetą jest sztuka złota (sz). Za jej pomocą można kupić sakiewkę do pasa, 15 metrów liny konopnej albo kozę. Umiejętny (lecz nie wyjątkowy) rzemieślnik może zarobić sztukę złota dziennie. Gdy kupcy dyskutują nad umowami wartymi setki, czy tysiące sz, transakcje zazwyczaj nie polegają na wymianie aż tylu monet. Sztuka złota jest raczej standardową miarą wartości, a rzeczywista wymiana odbywa się w sztabkach złota, listach kredytowych, czy wartościowych towarach.
Monetą najczęściej spotykaną wśród gminu jest sztuka srebra (ss). Sztuka złota jest warta, aż dziesięciu tych monet. Za sztukę srebra można kupić dzienną pracę robotnika, zwykłą lampę, lub kiepski posiłek z chleba, pieczonej rzepy, cebuli i wody.
Każda sztuka srebra warta jest 10 sztuk miedzi (sm). Za jednego miedziaka można kupić świecę, pochodnię lub kawałek kredy. Często spotyka się te monety u robotników i żebraków.
Oprócz miedzianych, srebrnych i złotych monet , które stosuje się na co dzień, kupcy przyjmują także sztuki platyny (ps), warte po 10 sz. Monety takie nie znajdują się w powszechnym obiegu, lecz prastare legendarne skarby mogą zawierać właśnie je.
Standardowa moneta waży około dziesięciu gramów, czyli sto to równowartość kilograma.
_________________
Większość mienia nie znajduje się w monetach, lecz w zwierzętach gospodarskich, ziarnie, ziemi, prawach do zbierania podatków lub prawach do złóż (takich jak kopalnia czy las). Za przenośne mienie służą również klejnoty i biżuteria.
_________________
Handel regulują gildie, szlachta oraz władcy. Wynajętym kompaniom daje się prawo do tamowania rzek, aby dostarczyć wodę do młynów, prowadzenia handlu wzdłuż określonych dróg, posyłania statków kupieckich do nadmorskich portów, albo kupowania oraz sprzedawania pewnych towarów. Gildie w znacznym sensie wpływają na ceny poszczególnych produktów. Kupcy często wymieniają towary bez użycia waluty.
Najpowszechniejsze towary handlowe i ich cena:
- Cynamon (1 kg) - 2 sz
- Imbir lub Pieprz (1 kg) - 4 sz
- Jedwab (1kg[4m2]) - 40 sz
- Koza (jedna sztuka) - 1 sz
- Krowa (jedna sztuka) - 10 sz
- Kurczak (jedna sztuka) - 2 sm
- Len (1kg[2m2]) - 8 sz
- Liście Herbaty (1 kg) - 4ss
- Mąka (1 kg) - 4 sm
- Miedź (1 kg) - 1 sz
- Owca (jedna sztuka) - 2 sz
- Pies (jedna sztuka) - 25 sz
- Pszenica (1 kg) - 2 sm
- Sól (1 kg) - 10 sz
- Srebro (1 kg) - 10 sz
- Szafran lub Goździki (1 kg) - 30 sz
- Świnia (jedna sztuka) - 3 sz
- Tytoń (1 kg) - 1 sz
- Wół (jedna sztuka) - 15 sz
- Złoto (1 kg) - 100 sz
- Żelazo (1 kg) - 2ss
|
|